Jak pomagamy psom?

Publikujemy pieski najbardziej potrzebujące na stronie/fb i organizujemy dla nich pomoc, budujemy dom tymczasowy dla psów, uświadamiamy ludzi, jak wybrać psa dopasowanego do siebie

Jak Ty możesz pomóc?

Możliwości jest wiele: wspomóż finansowo, adoptuj psa, bądź domem tymczasowym, wyprowadź psa na spacer ze schroniska, zorganizuj pomoc dla krzywdzonego psa lub po prostu udostępnij post…

Poradnik Świadomej Adopcji

7 rzeczy, które powinien pamiętać przyszły właściciel psa i 7 rzeczy, które na pewno pies mu ofiaruje

Aktywnie z psem

Propozycje spędzania wolnego czasu z psem: agility, freesbee, dogtrekking, canicross, bikejoring, skijoring…

Polecamy do adopcji

Psy, które polecamy są podzielone pod względem aktywności właściciela, np. dla aktywnych, kanapowiec, do pilnowania domu, do uratowania pilne!
Aktywnie z psem


W tym artykule chciałabym udowodnić, że pies to nie tylko nudny obowiązek. Wiele aktywności można robić z psem, łącząc przy tym sport, możliwość poznawania ludzi, rywalizację i oczywiście przyjemność. Teraz bycie fit jest trendy, pies zatem może być dużym motywatorem do wyjścia z domu i poruszania się. Dzięki towarzystwu psa nie chodzisz/biegasz/trenujesz sam, równocześnie czujesz radość i satysfakcję, że Twój psiak jest szczęśliwy. Aa i jeszcze świadomość, że pies może Cię obronić przed atakiem niebezpiecznych ludzi lub zwierząt jest bezcenna! :)

Takie np. spacery z psem na łonie przyrody: w lesie, nad morzem, w górach, wszędzie… mogą przemienić się (albo już są) w dogtrekking . Jest to po prostu wędrówka z psem przyczepionym do człowieka za pomocą linki amortyzowanej oraz pasa biodrowego. Dogtrekking można uprawiać rekreacyjnie po prostu podróżując z psem, jak również sportowo uczestnicząc w zorganizowanych imprezach. A psa można zabrać ze sobą wszędzie (jeżeli nie wierzysz, zajrzyj na www.piesnaurlopie.pl – największą bazę miejsc przyjaznych psom w Polsce).
W województwie pomorskim takie imprezy są organizowane przez Pomorski Puchar Dogtrekkingu www.pomorskidogtrekking.pl oraz Przystanek Alaska koło Wejherowa navidog.pl Każdy może wziąć udział w tych imprezach idąc własnym, dostosowanym tempem do kondycji swojej i psa. Można wybrać sobie dystans (10, 25 lub 50 km) oraz kategorie (indywidualną, rodzinną, drużynową). Trasa jest wyznaczana na mapie, którą otrzymuje się na starcie, po drodze mijając punkty kontrolne.
Jeżeli kochasz biegać, biegaj z psem. I do tego też znalazłam w internecie nazwę – canicross. Jest to bieganie z psem uwiązanym do elastycznej linki z amortyzatorem długości ok 2,5 m w rozciągnięciu. Jest to dyscyplina sportów zaprzęgowych (zamiast sań czy wózka ciągniętego przez psy na końcu linki jest człowiek). Ogólnie mówi się, że każdy pies nadaje się do tego, tylko musi mieć nie mniej niż 12 kg (nie liczą się oczywiście utuczone małe rasy psów :) i kochać biegać. Zawody najczęściej odbywają się na południu Polski, ale np. w październiku 2015 r. zawody w canicrosie odbyły się w Gdańsku.Jeżeli od spacerów i biegów wolisz jazdę na rowerze, możesz to również bez żadnych przeszkód robić z psem. Jest nawet dyscyplina sportu bikejoring podlegająca pod Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów, w której jeden lub dwa psy ciągną rower połączony z nimi liną z amortyzatorem. Psa kieruje się tylko za pomocą komend głosowych. Trasa biegu liczy zazwyczaj od 4 do 10 km. Zaprzęgi bikejoringowe bardzo często osiągają najwyższą średnią prędkość zawodów (ok. 40 km/h), a maksymalnie na zjazdach około 60km/h. Stanowi to o widowiskowości bikejoringu i pozwala zakwalifikować go do sportów ekstremalnych. Polska może się pochwalić sukcesami Igora Tracza, który jest Mistrzem Polski, Europy i Świata w 2015 r. w tej dyscyplinie.
Zbliża się zima. Kochasz narty lub zaprzęgi? Na narty też możesz zabrać psa! Przyczepiasz się do psa lub psów linką amortyzującą i szybciej biegniesz na nartach, bo ciągnie Cię pies. Tylko pamiętaj, do tego nadają się psy tylko o odpowiedniej masie i energii, czyli średnie lub duże (ponad 12 kg). To też jest dyscyplina sportów zaprzęgowych zwana skijoring (człowiek na nartach może też być ciągnięty przez konia).Jeżeli masz psa/psy ras północnych np. husky możesz ich nadmierną energię spożytkować w treningu zaprzęgowym. Wystarczy pójść na szkolenie do profesjonalnych maszerów, których na pewno znajdziesz w swojej okolicy (w woj. pomorskim jest Przystanekalaska.pl) Poradzą też jak skonstruować samemu wózek lub sanie zaprzęgowe (jak wiadomo kupno tego sprzętu to niemały wydatek). Zaprzęg tworzy też pies ciągnący zwykłe sanki (moja 2 letnia córeczka tak jeździ z naszą huską Miłką)


Z dyscyplin sprawnościowych dla psa najbardziej popularne to frisbee i agility. Frisbee jest to taki dysk z tworzywa sztucznego do rzucania psu. Jest to super rozrywka dla Ciebie i Twojego psa. Ty coraz lepiej rzucasz, pies coraz lepiej, bardziej widowiskowo łapie :) Do wykorzystania podczas każdego spaceru, pies na pewno będzie zadowolony i wybiegany.
Agility jest to po prostu pokonywanie różnego rodzaju przeszkód przez psa. Pies biegnie luzem, jest kierowany przez Ciebie komendami głosowymi i ruchowymi. Pies pokonuje: stacjonatę (hopkę), skok w dal, oponę, kładkę, huśtawkę, palisadę, slalom, tunel sztywny oraz rękaw. Pies musi zaliczyć przeszkody w odpowiedniej kolejności, ale nie zna ich układu przed startem (przewodnicy przed startem mają czas na zapoznanie się z układem toru i ich zadaniem jest sprawne poprowadzenie psa przez tor). Agility jest coraz bardziej popularne w Polsce - w każdym mieście możesz się zapisać na szkolenie .


Widzisz, jak wiele masz do wyboru aktywności z psem. Jeżeli myślałeś/-aś, że pies to tylko obowiązek i będzie Ci przeszkadzał to myślę, że teraz zmieniłeś/-aś zdanie. Weź jakiegoś psiaka ze schroniska i żyj z nim pełnią życia!

A jeżeli nie możesz mieć psa (bo np. jeden z członków Twojej rodziny ma alergię), zawsze możesz wyprowadzać na spacer psy ze schroniska. Każdy jeden będzie Tobie bardzo wdzięczny za wyjście na zewnątrz z boksu, w którym musi przebywać. Kontakt z człowiekiem jest dla niego bezcenny, a szczególnie ruch na wolności, gdzie może sobie nosem „poczytać wiadomości” z zewnątrz. Daje to im oprócz urozmaicenia nudnego życia w schronisku dobre samopoczucie, radość i nadzieję na lepsze życie. Tym psom najbardziej skrzywdzonym przez człowieka wraca zaufanie i wiara w dobro. Dla Ciebie natomiast daje oprócz aktywnego ruchu na świeżym powietrzu satysfakcję i radość z przebywania z tymi zwierzętami oraz ich wdzięczne spojrzenie. Bo dobro zawsze wraca…

Powstała nawet akcja biegaj z psem ze schroniska „Bieg na 6 łap” zainicjowana przez wolontariuszkę Monikę Dąbrowską. Zaczęła się od schroniska w Olsztynie i obejmuje coraz więcej miast w Polsce . Organizowane są też grupowe marszobiegi z psami ze schroniska. Od paru lat takie imprezy odbywają się m.in. w Schronisku Dąbrówka koło Wejherowa (ostatnio 9 października 2016 r.)
W woj. pomorskim schroniskami, w których można wyprowadzać pieski na spacer są:
Autorka M.T.Potrzebują wsparcia

Płeć:
Wiek:zł. Szczegóły
Polecane do adopcji

Reja
Płeć: samica
Wiek: ok 5 lat

Możesz mijać mnie tysiące razy odwracając wzrok. Możesz udawać, że mnie nie ma – wszyscy tak robią … a i tak nie zniszczysz we mnie nadziei na lepsze jutro. Nie zdepczesz miłości, którą darzę człowieka i nie zatrzymasz merdającego ogonka na widok zbliżających się do mnie osób. Pewnie dla Ciebie jestem nikim … ale zapewniam Cię że Ty będziesz dla mnie wszystkim. Tylko daj mi szansę. Spędź ze mną pół godziny na spacerze, spójrz w moje oczy i pozwól się do siebie przytulić. Tak bardzo brakuje mi ciepła i miłości, tak wiele jeszcze przecież przede mną – przed nami !!! Proszę. Znajdź chwilę i zabierz mnie na spacer. Tylko na spacer … ja postaram się zasłużyć na więcej. Reja szuka wspaniałego domu w którym poczuje się kochana. Sunia jest niezwykle spragniona kontaktu z człowiekiem. Dogaduje się z innymi psami, nie znamy jej reakcji na suczki. Bardzo ładnie chodzi na smyczy. Brakuje jej tylko przyjaciela !!! W sprawie adopcji prosimy o kontakt z biurem adopcyjnym schroniska w godzinach urzędowania biura 607-540-557


Chcę pomóc wpierając Fundację
zł.

Płatności obsługuje

Sternik
Płeć: samiec
Wiek: ok 5 lat

Nie wiem… wciąż czekam i wierzę, że odnajdzie mnie ktoś o wielkim sercu. Wtulony niepewnie w schroniskową budę starałem się poukładać wszystkie myśli. Nie chciałem być znów dla kogoś ciężarem, dlatego czasem wolałem być sam. Teraz już wiem… już mam pewność, że brakuje mi Twojej obecności – człowieku. Choć jeszcze z dystansem podchodzę do nowych osób, bardzo się staram być idealny. Jestem duży, wzbudzam respekt a czasem nawet strach. Dlatego potrzebuję odpowiedzialnego opiekuna, kogoś – kto zna się na psach w typie mojej rasy, kogoś – kto się mnie nie będzie bał, kogoś – kto mnie pokocha i będzie mi przyjacielem. Niedawno byłem na swoim pierwszym schroniskowym spacerze, z niecierpliwością czekam już na kolejny. Sternik do schroniska OTOZ Animals w Dąbrówce koło Wejherowa trafił 8 grudnia 2017 roku z miejscowości Góra w gminie Wejherowo. Podczas 15 dniowej kwarantanny, nikt o niego nie pytał, nikt go nie szukał. Dziś Sternik jest gotowy znaleźć nową odpowiedzialną rodzinę !!!. Jeszcze jesteśmy w trakcie poznawania naszego podopiecznego, dlatego nowy opiekun musi znać się na psychice dużych terierów. Serdecznie zapraszamy na wspólny spacer do schroniska w Dąbrówce, w godzinach urzędowania biura adopcyjnego. Tel. 607 540 557


Chcę pomóc wpierając Fundację
zł.

Płatności obsługuje

Dane fundacji:

Adres

Fundacja „Końkretnie Pomagamy”
ul. Kozłowskiego 5
76-200 Słupsk

Kontakt

tel. 667 544 333
email: biuro@konkretniepomagamy.pl
www: www.konkretniepomagamy.pl
facebook: www.facebook.com/konkretniepomagamy

Dane do wpłat i przelewów

Konto dla wsparcia psów

Przelewy z Polski: 39 1140 2004 0000 3502 7651 2369

Przelewy z zagranicy: PL39 1140 2004 0000 3502 7651 2369

kod BIC/SWIFT mBanku: BREXPLPWMBK
adres Banku: mBank S.A. FORMERLY BRE BANK S.A. (RETAIL BANKING) SKRYTKA POCZTOWA 2108 90-959 LODZ 2